Budujeme biotopy a obnovujeme přirozenou krajinu. Rozhodli jsme se zapojit do péče o českou přírodu a najít lokality, ve kterých bychom mohli obnovit původní ráz krajiny. Naším dlouhodobým záměrem je utvářet přirozené podmínky pro faunu a flóru vytipovaných biotopů a uchovat ji tak pro budoucnost, pro naše děti.
Postupně již více než 20 let pečujeme o 89 hektarů půdy v katastrech obcí Dolní Benešov, Kozmice, Kobeřice, Raduň, Krčmaň u Olomouce a Valašská Bystřice a Opava. V biotopech obnovujeme základní funkce krajiny, podporujeme ohrožené a chráněné druhy organismů a snažíme se zachování a podporu biodiverzity. Chceme zachovat přírodu pro současné a budoucí generace lidí, kteří v ní nalézají odpočinek a útěchu.
Lokality se nacházejí v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji:
- Kozmické ptačí louky – Hlučínsko; největší 72 ha
- Raduňský mokřad – Opavsko; 1,3 ha
- Kobeřické motýlí stráně – Opavsko; 4,5 ha
- U Strejčkova lomu – Grygov (Olomoucký kraj) 9 ha
- Mločí jezírka – Valašská Bystřice (Zlínský k.) 1 ha
- Louka u kruháče (Opavsko) 1 ha
- Jezírko a areál firmy – Semix, Otice
Více o nich se dozvíte v článku Naše ekoaktivity nebo na stránkách Natura Semix.
Jak daná území pomáhají přírodě?
Všechna naše území pomáhají rozvoji biodiverzity, ochraně i rozvoji fauny a flory a zároveň nabízí lidem místo pro odopočinek v přírodě lidem, vesměs jsou plně nebo v nějaké míře volně přístupné. Sami je využíváme k edukaci dětí, škol i široké veřejnosti.
Biologická diverzita neboli biologická rozmanitost je chápána jako rozmanitost všech živých organismů a systémů, jichž jsou tyto organismy součástí. Každý druh, ať již živočišný či rostlinný, má zde své místo. Dohromady tvoří provázaný celek.
Zachování biologické rozmanitosti je nezbytné, protože udržuje stabilitu ekosystémů. I organismy, jejichž vliv na fungování ekosystému byl doposud nepatrný, mohou odvrátit například přírodní krize.
K proměnám v zastoupení a složení druhů dochází přirozenou cestou, v současné době však nejvýznamnější změny způsobuje člověk svou činností.
Biologická rozmanitost je důležitá k udržení zdravého ekosystému, který je nepostradatelný pro nespočet lidských činností a přírodních cyklů, jako je přeměna energie ze slunce rostlinami, rozklad organické hmoty na živiny různými organismy, opylovači opylující květy rostlin a stromů, oceány a rostliny pohlcující uhlík.
Díky biologické rozmanitosti máme čistý vzduch, pitnou vodu, úrodnou a kvalitní půdu, hmyz opylující rostliny a pomoc v boji proti klimatickým změnám, jelikož přírodní systémy na souši i na moři pohlcují až polovinu objemu CO2, vyprodukovaného lidmi.
Obhospodařováním a využitím krajiny dochází ke změnám v krajinné struktuře a nevratným dopadům na českou faunu. Co s tím?
Možností, kde začít a přispět ke změně k lepšímu je mnoho. Základní je nezbytná změna zemědělské politiky, která nevybízí dostatečně k ochraně přírody. Změna struktury zemědělské krajiny, zmenšení krajinného zrna a tvorba biocenter, biopásů (remízků a kvetoucích pásů), snížení používání pesticidů. V okolních státech kolem naši republiky jsou k vidění malá a různě barevná políčka, více druhů ptáků. Mapa naší republiky takový pohled nenabízí.
Dále je nezbytné zvýšení povědomí českých občanů, že životní prostředí je místem, kde žijeme, kde žije fauna a flóra a kde vznikají potraviny. Nejsou to okrajový módní výstřelek a ekoteroristé. Každý by se měl zajímat o to, kde žije, a co do prostředí vnášíme a jak s krajinou nakládáme.